Balss kopšanas padomi

Mēs izmantojam savu balsi katru dienu. Mēs runājam ar draugiem un kolēģiem, veicam telefona zvanus, vadām garas biznesa pārrunas.

Stundām ilgi varam pļāpāt vai aprobežoties ar īsām atbildēm, varam klusiņām pačukstēt “Arlabunakti” aizmiegošajam bērnam vai skaļi kliegt no prieka un dziedāt līdzi savai mīļotajai grupai koncertā.

Jebkurā no šīm darbībām ir iesaistītas mūsu balss saites, pastāvīgi atrodoties saspringtā stāvoklī. Pat tagad, lasot šo tekstu, jūsu balss saites strādā, atveidojot vārdus, it kā “izrunājot” tos, tas pats notiek, kad skatāmies jau redzētas filmas vai klausoties pazīstamas dziesmas.

Saites ļoti reti atrodas miera stāvoklī. Balss var “pazust” vai aizsmakt, var kļūt sēcoša saaukstēšanās slimību vai stresa dēļ.

Balss lietošanas īpatnības dziedāšanas laikā

Vokālās dziedāšanas apgūšana nav viegla, tas ir sarežģīts un ilgtermiņa uzdevums. Vienlaikus ar pastāvīgiem vingrinājumiem un nošu slīpēšanu ir  jārūpējas par balss spēku un balss saišu veselību.

Dziedātājiem bieži nākas strādāt ne tajos labākajos apstākļos viņu balsij: jāuzstājas vēsās telpās vai uz ielas sliktā laikā, jāstrādā ar slikti noregulētu aprīkojumu, sasprindzinot saites vairāk nekā pienāktos, ņemot augstas notis, kuras nav pa spēkam balsij.

Visas šīs nelabvēlīgās situācijas var kalpot par balss “noraušanas” un balss saišu pasliktināšanās izraisītāju. Ārstēšana būs ilga un sarežģīta, jums nāksies maksimāli saudzēt savu balsi, būs jālieto medikamenti un ilgi jāklusē, kas dziedātājam ir vienas vienīgas mokas.

Taču, lai jūsu balss varētu izturēt nedaudz lielāku spriedzi nestandarta dzīves situācijās, jums laicīgi jāaizdomājas par tās stāvokli un jāievēro vairāki svarīgi balss kopšanas padomi.

Daži padomi balss kopšanai

Lai balss saites funkcionētu normāli un balsij būtu laba skaņa, ņemiet vērā dažus padomus balss kopšanai:

Ievērojiet režīmu. Jūsu balsij, tāpat kā jums, lai lieliski justos un atjaunotos, ir nepieciešams labi atpūsties un pietiekami izgulēties, jāguļ vismaz 8 stundas diennaktī. Un no rīta nesteidzieties uzreiz atvērt muti un nodziedāt savu mīļāko dziesmu, ļaujiet savai balsij pamosties, nesteidzīgi pabrokastojiet un izdzeriet kādu siltu dzērienu. Nodarboties ar vokālu ieteicams vismaz 2 stundas pēc pamošanās.

Ēdiet pareizi. Balss saites ir regulāri jāmitrina, dzeriet ne mazāk par 2 litriem ūdens dienā, centieties atteikties no pārāk sāļa, asa un salda ēdiena. Nepārēdieties un samaziniet ēdiena daudzumu 2 stundas pirms paredzētās uzstāšanās.

Atsakieties no kaitīgiem ieradumiem. Smēķēšana un alkohols ir daudzu slavenību pastāvīgie atribūti, izposta viņu ziedošo un veiksmīgo izskatu dienu no dienas. Neatkārtojiet viņu kļūdas! Smēķēšana ļoti nelabvēlīgi ietekmē balss saites, izjauc vielmaiņu un veicina to, ka rodas hroniskas elpošanas ceļu slimības. Alkohols, savukārt, veicina saišu pietūkumu asins pieplūduma dēļ, un tā lietošana tieši pirms uzstāšanās var veicināt traumas un to dēļ var būt nepieciešama ilga atveseļošanās.

Un tāpēc ceļā uz veselu un tīru balsi nākotnē jums vajadzētu atteikties no šiem ieradumiem.

Neaizmirstiet elpot. Ikdienā elpojiet vienmērīgi un dziļi, sāciet nodarboties ar meditatīvām praksēm, tā jūs iemācīsieties apzināti elpot. Nodarbojoties ar vokālu, necentieties dziedāt ar savu balss saišu maksimālajām iespējām, nekliedziet, nespiedziet, cenšoties nodziedāt augstās notis. Sarežģītās vietas izdziediet atslābināti, jums ērtā skaļumā, dziediet izelpojot, ievērojiet pauzes, lai atpūstos.

Šie šķietami vienkāršie un daudziem labi zināmie balss kopšanas padomi ne tikai palīdzēs dziedāt tīrāk un skaņāk, bet arī padarīs jūsu dzīvi veselīgāku un harmoniskāku.

Comments are closed.