Kā cilvēks uztver skaņu?

Skaņa ir viens no veidiem, kā cilvēks uztver un apzina apkārtējo pasauli.

Visu mūžu mums apkārt ir milzum daudz skaņu, dažas no tām ir patīkami dzirdēt, piemēram, mūsu mīļoto balsu skaņa, melodiska dziesma, lietus vai jūras skaņa, toties dažas var mūs kaitināt: skaļi kliedzieni, urbšanas skaņas, sirēnu skaņas un daudzas citas. Bet neatkarīgi no tā, kādas sajūtas mūsos izraisa viena vai otra skaņa – bez tām mūsu dzīve nebūtu pilnīga un neatspoguļotu visu mūsu emociju gammu un vispārējo uztveri. Bet kā cilvēks uztver skaņu?

Kā dzird cilvēks

Skaņas mēs varam dzirdēt un atšķirt, pateicoties sarežģītai dzirdes sistēmas uzbūvei. Taču, ja divos vārdos: cilvēka auss sastāv no auss gliemežnīcas, ārējās auss ejas un bungādiņas. Ar to palīdzību skaņas no ārējās vides nokļūst vidusausī, tad auss gliemežnīca uztver skaņas viļņus, kas nāk no ārpuses, un auss kanāls tos novirza uz bungādiņu.

Cilvēki ar traucētu dzirdes funkciju apgalvo, ka bez pilnvērtīgas skaņu uztveres viņu dzīve norit daudz grūtāk nekā tiem, kuri ir daļēji zaudējuši redzi. Tas izskaidrojams ar to, ka mēs ļoti aktīvi piedalāmies skaņu pasaulē: mēs runājam, dziedam, reaģējam uz skaņām atbildot, tai pašā laikā pasauli, ko redzam savām acīm,  mēs tikai vērojam.  Tāpēc vājredzīgs cilvēks var saglabāt labāku komunikāciju un sakarus ar ārpasauli nekā cilvēks, kurš slikti dzird.

Skaņas uztveres īpatnības

Cilvēka dzirdes sistēma ir unikāla – tā uztver tik tikko saklausāmas skaņas: čukstus, čīkstoņu, vēja skaņas, kā arī ir diezgan jutīga pret skaļām skaņām. Taču jāiegaumē, ka drošais skaļums cilvēkam ir skaņa līdz 85 decibeliem, stiprāka skaņa nelabvēlīgi ietekmēs dzirdes sistēmu un samazinās dzirdes asumu.

Tāpat cilvēks spēj uztvert sarežģītas skaņas – virsskaņas, kas sastāv no dziesmu un melodiju uztveršanai svarīgiem toņiem un papildu harmonikām, kā arī dzirdēt un atšķirt balss tembrus, šie faktori ir atbildīgi par skaņas piepildīšanu ar dažādām nokrāsām, un dziesmas un muzikālus daiļdarbus padara spilgtākus un piesātinātākus. .

Par īstu baudījumu cilvēka ausij tiek uzskatītas muzikālas kompozīcijas ar augstas kvalitātes instrumentālo pavadījumu, kas tiek izpildītas skaistā dzidrā balsī, kurās netiks nepareizi nodziedāta neviena nots, un kuras maigi plūdīs un skanēs kā strauts. Šādi talanti piemīt operdziedātājiem un, diemžēl, tikai retam mūsdienu estrādes izpildītājam.

Protams, jebkurš cilvēks vēlētos, lai viņš spētu pārvaldīt savu balsi tā, lai dziedot sagādātu prieku citiem, taču ne visiem tas ir pa spēkam. Toties mūsdienu pasaulē ir lielisks risinājums, kas palīdzēs jums nostāties nedaudz tuvāk profesionāliem dziedātājiem – augsto tehnoloģiju karaoke sistēma. Pateicoties mainīgajām tonalitātēm, tempa kontrolei un kvalitatīvajam pavadījumam bez dziedātāja balss, jūs varat izpildīt savu iecienīto dziesmu, nebaidoties neizvilkt noti vai nodziedāt greizi. Nedaudz pavingrinoties, jūs varēsiet pārsteigt savus draugus, nodziedot populāru hitu viegli un dedzīgi. Pasūtiet izbraukuma karaoke sistēmu jebkuriem svētkiem, radiet neatkārtojamu dzīvas dziedāšanas gaisotni un baudiet profesionālu karaoke un melodijas un balsis ar augstas kvalitātes skaņu jebkurā vietā!

Comments are closed.