Kāpēc cilvēki dzied? “Ļaudis dzied, kad viņi ir laimīgi”.

Kā teica vienā slavenā un daudzu mīlētā filmā “Likteņa ironija”: “Ļaudis dzied, kad viņi ir laimīgi”.  Un tas, protams, tā ir. Kad jūtas ir pārņēmušas mūs un mutuļo, līstot pāri malām, jo sevišķi, ja tās ir pozitīvas un patīkamas, dziedāšana vislabāk ļauj izpausties mūsu laimīgās dvēseles emocijām!

Emocijas un dziedāšana

Taču ne tikai laimīgajās minūtēs dziesma raujas no mums. Kad mēs skumstam, dzirdam lirisku dziesmu un dungojam tai līdzi, iespējams, atpazīstot dziesmas vārdos savu stāstu, kļūst mazlietiņ vieglāk, jo kāds jau taču ir izdziedājis mūsu skumjas, un tātad tās var izdzīvot.

Pirms svarīga notikuma, vai nu kāzām, biznesa tikšanās vai pārrunām, dažas minūtes pirms sākuma mēs bieži pieķeram sevi, dungojot kādu melodiju, tā mūsu zemapziņa cenšas mūs nomierināt un piedāvā darīt kaut ko pierastu un drošu, noskaņot mūs pozitīvi un mazināt stresu.

Pat brīžos, kad ciešam no stiprām sāpēm, lai tās vieglāk izciest, mēs rūcam kādu melodiju vai velkam patskaņus: aaaaa, oooo, bet tomēr biežāk tas nav nekontrolēts kliedziens, bet tieši vienkārša atkārtojošās melodija, kura novērš uzmanību no nepatīkamajām izjūtām. Pat sievietēm bērna dzimšanas periodā iesaka izdziedāt dzemdību sāpes, tādā veidā viņa šai momentā koncentrējas uz šo darbību, nevis uz sāpēm. Tātad dziedāšanu droši var uzskatīt par lielisku sāpju remdināšanas, pat anestēzijas līdzekli.

Vienvārd’ sakot, dziedāšana glābj mūs sevišķu emocionālu stāvokļu mirkļos un palīdz tikt galā ar jūtu pārpilnību vai noskaņoties uz pareizo noskaņojumu.

Kāpēc cilvēki dzied?

Un tomēr, kāpēc cilvēki tieši dzied? Kāpēc ne kliedz, rūc vai vispār – kāpēc ne rej?

Vēlme dziedāt un stiept skaņas slēpjas organisma dabiskajā vajadzībā izteikt visu, kas ar to notiek, izmantojot balss saites. Laikā, kad mēs dziedam, atbrīvojas noslēptā enerģija, notiek enerģētiskā apmaiņa ar apkārtējo pasauli, plaušas atveras, asinis piesātinās ar skābekli un cilvēka kopējā pašsajūta uzlabojas.

Kā arī ir jau zinātniski pierādīts, ka dziedāšana pagarina dzīvi! Dziedāšanas laikā organismā tiek izstrādāti laimes hormoni – endorfīni, kuri stimulē noskaņojuma uzlabošanos un samazina stresa līmeni. To cilvēku imunitātes līmenis un emocionālais stāvoklis, kuri regulāri dzied, ir augstāks un labāks nekā tiem, kuri “apslāpē” savas emocijas un tieksmes, un biežāk klusē.

Tāpēc sevis, savu emociju – labo un ne ļoti labo –  izpaušana caur dziedāšanu ir vislabākā slimību un stresu profilakse, kā arī lieliska labas omas garantija! Vairāk dziediet – gan sirdī, gan mazgājoties dušā, dziediet kopā ar iemīļotajiem māksliniekiem mašīnā, pa ceļam uz darbu, dziediet karaoke ar draugiem un esiet veseli un laimīgi!

Comments are closed.